5 Ιαν 2009

Καθάρισε σε ένα δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ

Ιδανικότερο ξεκίνημα για το 2009 δεν μπορούσε να φανταστεί ο ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά», στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της νέας χρονιάς, επικράτησε με 2-0 του ΟΦΗ στην Τούμπα, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας και διατηρήθηκε, έτσι, στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σάντος ο Ζλάταν Μουσλίμοβιτς, ο οποίος, μετά από ενάμισι περίπου μήνα απουσίας από τα γήπεδα, επέστρεψε σαν να μην έλειψε ποτέ, καθώς σημείωσε το πρώτο γκολ της ομάδας του και αποτελούσε μόνιμο κίνδυνο για την άμυνα του ΟΦΗ. Το άλλο γκολ πέτυχε οκτώ λεπτά αργότερα (42’) ο Ίβιτς. Από την άλλη, προβληματισμός πρέπει να επικρατεί στο στρατόπεδο των Κρητικών, που δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του αγώνα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με απόλυτο κυρίαρχο τον ΠΑΟΚ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά», παίρνοντας δύναμη και από την εξέδρα, είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και δημιούργησε σαφώς περισσότερες ευκαιρίες από τους φιλοξενούμενους. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να περιορίσουν τις προσπάθειες των αντιπάλων τους πιέζοντας τους ανά διαστήματα. Στα πρώτα 16 λεπτά, οι παίκτες του Σάντος έδειξαν το τι ζητούσαν στο ματς, δημιουργώντας 3 ευκαιρίες, χωρίς όμως καμία από αυτές να θεωρείται από τις κλασσικές φάσεις για γκολ. Ο ΟΦΗ έγινε αισθητός μόλις στο 24’, με τον Ταραλίδη να βρίσκεται μόνος του εντός της περιοχής, όμως το σουτ του απέκρουσε εντυπωσιακά ο Χαλκιάς. Δέκα λεπτά μετά από την κλασσική αυτή ευκαιρία, ο ΠΑΟΚ ευτύχισε να προηγηθεί στο σκορ, όταν η τριπλέτα Μπακαγιόκο-Κωνσταντινίδης-Μουσλίμοβιτς άλλαξαν «αστραπιαία» την μπάλα, με τον τελευταίο να είναι ο τελικός αποδέκτης και να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα: να βάζει τη μπάλα στα δίχτυα. Το ημίχρονο όμως επεφύλασσε κι άλλο τέρμα για τους γηπεδούχους, με τον Ίβιτς να βρίσκει τη μπάλα μπροστά του, έπειτα από το ασθενές σουτ του Μπακαγιόκο, και να μην δυσκολεύεται προ κενής εστίας να δώσει προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα του. Το σκορ θα μπορούσε να ήταν σε μεγαλύτερα επίπεδα, αν το σουτ του Σνάουτσνερ στο 27’ δεν σταμάταγε στη συμβολή των δοκών του Μάλαρτζ. Στο δεύτερο μισό, έπεσε αρκετά ο ρυθμός του αγώνα, χωρίς όμως να λείψουν οι ευκαιρίες για τους γηπεδούχους να διευρύνουν το σκορ. Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του ΠΑΟΚ, Μουσλίμοβιτς, είχε τουλάχιστον τρεις ευκαιρίες να αυξήσει τα προσωπικά του τέρματα, όμως τόσο στο 52’ όσο και στο 68’ και 70’ δεν κατάφερε να φανεί ουσιαστικός. Όσο περνούσε η ώρα, τόσο περισσότερο οι ποδοσφαιριστές έδειχναν να συμβιβάζονται με το τελικό σκορ, καθώς ήταν εμφανής η έλλειψη πάθους, σε σχέση πάντα με το πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Η τελευταία φάση σημειώθηκε στο 78’, με τον Βόσνιο επιθετικό, στην τελευταία του ενέργεια προτού αντικατασταθεί, έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Μπακαγιόκο, ο οποίος όμως αστόχησε στο τετ-α-τετ.